Porovnání zájezdů

ZRUŠENÍ VSTUPNÍCH TURISTICKÝCH VÍZ DO KANADY

Aktuality
ZRUŠENÍ VSTUPNÍCH TURISTICKÝCH VÍZ DO KANADY

ZRUŠENÍ VSTUPNÍCH TURISTICKÝCH VÍZ DO KANADY

28.11.2013

 

ZRUŠENÍ VSTUPNÍCH TURISTICKÝCH VÍZ DO KANADY

Dne 14. listopadu 2013 Velvyslanectví Kanady oznámilo zrušení vstupních turistických víz do Kanady pro české občany.

Turistická víza byla zavedena v roce 2009 a mohly se využít k návštěvě přátel či rodiny, za účelem cestování, studijní a služení cesty na dobu kratší než 6 měsíců. Od 14.11.2013 je tedy možné cestovat za těmito účely bez vízové povinnosti.

Předpokládá se, že tímto krokem poroste počet turistů mířících do Kanady až o dvojnásobek jako tomu bylo při zrušení víz do USA. 

Kanadská letecká společnost Air Transat na základě tohoto rozhodnutí obnovila přímé letecké spojení z Prahy do Toronta a Montrealu. Lety budou provozovány každou středu v letním období od 17. června do 15. října. Cestující bude přepravovat letoun Airbus A330.

 


Kanada po čtyřech letech zrušila vízovou povinnost pro České občany. Ve čtvrtek o tom informoval kanadský velvyslanec v Praze. Zavedena byla v roce 2009 kvůli vysokým počtům žádostí o azyl. "Nedávné přezkoumání ukázalo, že počet žádostí od té chvíle klesl o 99 procent," řekl Otto Jelínek, kanadský velvyslanec v Praze.

Kanadský velvyslanec v Praze Otto Jelinek oznámil zrušení víz pro občany České republiky. (14. listopadu 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jelínek si na tiskové konferenci zvolil neotřelou formu prezentace novinky a přímo před novináři roztrhal žádost o vízum, které dosud Češi pro cestu do Kanady potřebovali. "Tohle už nebude třeba," řekl nad roztrhaným dokumentem. Rozhodnutí nabylo platnosti okamžitě.

"Je to velmi pozitivní vývoj, který jistě dále posílí stávající pevné vazby mezi Kanadou a Českou republikou," dodal velvyslanec. Podle něj na možnosti zrušit vízovou povinnost země pracovala několik let. Kanadská vízová politika je totiž založena na posouzení jednotlivých zemí v rámci řady kritérií. Jejich nedávné přezkoumání pak ukázalo, že Česko nyní splňuje kritéria pro bezvízový styk.

Za zrušením víz stojí také změna samotného azylového systému Kanady. Loni v prosinci Ottawa zavedla sérii opatření, která pro vybrané země, včetně Česka, zpřísňují a zrychlují azylový proces. Eliminovaly se tak zčásti problémy spojené se zneužíváním azylového systému. Díky tomu by mohla vízová povinnost odpadnout.

Ministři rozhodnutí vítají, cestovky očekávají vyšší zájem

"Jsem rád, že se nám tímto krokem podařilo uzavřít období nevyváženého vztahu mezi českými a kanadskými občany. Odstranění neodůvodněných vízových překážek povede nejen ke zvýšení vzájemné turistické výměny, ale nepochybně přispěje i k rozvoji ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi," přivítal kanadské rozhodnutí v oficiálním prohlášení ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

Zrušení vízové povinnosti pro české občany ocenil také jeho předchůdce a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Bohu díky. Nebylo to udržitelné samozřejmě. Pracovali jsme na tom a konečně k tomu došlo. Opravdu to byla intenzivní práce velvyslanectví v Ottawě a také naše," uvedl pro iDNES.cz.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) se zrušení víz promítne do dvou let ve zvýšeném zájmu o cesty na sever amerického kontinentu. Očekávají přitom až dvojnásobný nárůst turistů. "Proces žádání o turistické vízum byl administrativně velmi náročný, po turistech bylo z kanadské strany vyžadováno velké množství dokumentů. To mnoho turistů odradilo," uvedla AČCKA.

Nyní očekává podobný vývoj jako v případě Spojených států amerických. Počet českých turistů cestujících do USA s cestovními kancelářemi se po zrušení vízové povinnosti zvýšil až na dvojnásobek. Naopak po zavedení vízové povinnosti do Kanady v roce 2009 klesl počet turistů cestujících organizovaně na polovinu.

Vízová povinnost byla znovu zavedena před čtyřmi lety

"Zrušení vízové povinnosti do Kanady cestovní kanceláře vítají a očekávají, že počet českých turistů cestujících s cestovními kancelářemi by se v průběhu dvou let mohl zvýšit až na 2.500 lidí," uvedla tajemnice AČCKA Kateřina Petříčková.  

Bez víz mohli Češi do Kanady cestovat už v jednom období, a to v letech 2007 až 2009. V červenci 2009 však Ottawa víza obnovila kvůli vysokému počtu Čechů, kteří tam hledali azyl. O plánovaném zrušení víz pro Čechy informoval v polovině října kanadský ministr pro přistěhovalectví Chris Alexander.

Od obnovení víz v roce 2009 vydala Ottawa českým občanům celkem přes 30 tisíc víz. V asi 500 případech tak odmítla učinit. Česká diplomacie proti vízům opakovaně protestovala. Praha dlouhodobě spojovala vízovou povinnost se svým souhlasem se schvalováním obchodních a ekonomických dohod mezi EU a Kanadou.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zruseni-viz-do-kanady-0tv-/zahranicni.aspx?c=A131114_091334_zahranicni_im

LEVNÉ LETENKY DO KANADY

UBYTOVÁNÍ V KANADĚ

ZÁJEZDY DO KANADY